Ocena punktowa BIK – na co warto uważać?

Większość wie doskonale, że dane z BIK mogą im zaszkodzić, gdy będą starały się o kredyt lub pożyczkę. Jednak można temu zapobiec, wystarczy zadbać o to, aby to BIK wpływały jedynie pozytywne dane na nasz temat.

Co wpływa na ocenę punktową w BIK?

Na ocenę punktową w BIK ma wpływ kilka spraw. Bardzo ważna jest informacja o tym, czy mamy opóźnienia w spłacie rat. Niestety może nam to bardzo zaszkodzić i otrzymamy wtedy mniej punktów niż osoby, które spłacają swoje zobowiązania w terminie. Ta informacja stanowi aż 76% oceny w BIK. Kolejna ważna sprawa to liczba kredytów na naszym koncie i stanowi 11% oceny. Jeśli staramy się o pożyczkę, a mamy już inne zobowiązania, to nasza ocena będzie niższa. Na ocenę w BIK wpływają również wcześniejsze odrzucone wnioski kredytowe. Ostatnim aspektem, który wpływa na ocenę w BIK jest przekroczenie limitu kredytowego. Niestety często o tym zapominamy i nie przejmujemy się naszymi wydatkami. Niestety ten punkt stanowi aż 8% oceny punktowej BIK.

Co jeszcze ma znaczenie?

Ponadto, mogą pojawić się pewne różnice w ocenie punktowej u osób o podobnych danych. Mają na nią wpływ pewne detale, które łączą się z powyższymi punktami. Dlatego musimy pamiętać o tym, że uzyskamy słabszą ocenę, jeśli często mamy problemy ze spłatami kredytów, a kwoty zaległości są wysokie. Często zdarzają Ci opoźnienia oraz przekroczenie limitu kredytowego. Warto pamiętać, BIK analizuje tylko nasze zachowanie na rynku kredytowym i na tej podstawie wystawia nam ocenę.